ładowanie
Zadaj pytanie
Drugie spotkanie integracyjne dla kobiet z Ukrainy

Jak wykorzystać swój potencjał zawodowy i odnaleźć się na polskim rynku pracy – doradzali eksperci Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód na spotkaniu w dniu 28 kwietnia w siedzibie WUP w Kielcach.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 80 kobiet, które, w związku z rosyjska agresją,  przybyły z Ukrainy do Polski w poszukiwaniu bezpieczeństwa oraz stabilnych warunków życia.

Dużo uwagi poświęcono doradztwu zawodowemu i świadomemu planowaniu kariery na polskim rynku pracy. Istotne jest to, by uchodźcy mogli korzystać ze zdobytych wcześniej kwalifikacji i umiejętności – podkreślała na wstępie Dyrektor WUP Aleksandra Marcinkowska.

Choć polski rynek pracy wykazuje dużą chłonność pracowników w zawodach deficytowych,  przeszkodą w zatrudnieniu Ukraińców pozostają m.in. bariery językowe i kompetencyjne. Dodatkowe utrudnienie stanowi fakt, że popyt na pracowników dotyczy branż zdominowanych przez mężczyzn, podczas gdy z Ukrainy do Polski trafiają przede wszystkim kobiety. Wysokiej jakości usługi doradcze oraz wsparcie informacyjne ułatwia uchodźczyniom dostęp do polskiego rynku pracy, w tym do usług i instrumentów aktywizacyjnych – zaznaczył Prezes Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód Krzysztof Kalita.

Dzięki zorganizowanym wsparciu szeregu instytucji, zatrudnienie Ukraińców w Polsce systematycznie rośnie. Według danych na 27 kwietnia bieżącego roku, pracę w regionie świętokrzyskim w trybie tzw. „specustawy" podjęło już 887 uchodźców z Ukrainy.

Źródło: WUP Kielce

Fundusz Azylu Migracji i Integracji
dla cudzoziemców w województwie świętokrzyskim

Założ konto i skorzystaj z bezpłatnego wsparcia w naszym projekcie

+ Zarejestruj się
Partnerzy i współpraca